Blog > Komentarze do wpisu
Akcja 66 lat temu w Poznaniu.

66 lat temu Garbary spowiła chmura dymu. W ciągu jednej nocy spłonęła ciepła odzież dla żołnierzy Wehrmachtu, którzy utknęli w rosyjskim śniegu i mrozie.

Na ul. Szyperskiej, nad brzegiem Warty stoi dziś nowe osiedle. W czasie II wojny był tu port rzeczny. Niemcy urządzili w nim magazyny zaopatrzeniowe dla Wehrmachtu, które już latem 1940 r. znalazły się na celowniku dowództwa Armii Krajowej. Na początku 1942 zaplanowano akcję dywersyjno-sabotażową. Porucznik Czesław Surma przekazał wtedy dowódcy Lotnego Oddziału Dywersji Bojowej, poznaniakowi, starszemu sierżantowi Michałowi Garczykowi (pseud. "Kuba") informację, że w magazynach są wielkie ilości ciepłej odzieży dla - pobitego po raz pierwszy pod Moskwą - Wehrmachtu.

To musiał być ważny dla Niemców obiekt, bo rozkaz przeprowadzenia akcji pod kryptonimem "Bollwerk" wydał z Londynu Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. Garczyk zorganizował dwunastoosobowy lotny pluton. Konspiratorzy przygotowali ręcznie skręcane ze słomy lonty. Wciągnęli do pracy konspiracyjnej robotników portu i "Ślepego Antka" - Antoniego Gąsiorowskiego, juchtę (przywódcę) eki z Chwaliszewa z jego czterema kumplami. Nikt nie znał tak dobrze terenu akcji jak juchta z Garbar. Na trzy dni przed nią został zaprzysiężony do AK.

Grupa bojowa "Kuby" zakradła się do magazynów w nocy z 20 na 21 lutego 1942. Zakładali lonty i zapalniki z opóźnionym zapłonem w najważniejszych miejscach portu. Nad ranem podpalili lonty. Niemcy oszacowali swoje straty na 1,5 mln marek. Zdaniem historyków szkody były jeszcze większe.

Okupanci sądzili początkowo, że pożar wywołało zwarcie instalacji elektrycznej. Dopiero śledztwo gestapo ustaliło, że magazyny padły ofiarą dywersantów. Gestapo aresztowało 70 członków grupy Garczyka. Wielu z nich zginęło w trakcie brutalnych przesłuchań, innych stracono. Sierżant Garczyk zginął na Młyńskiej. "Ślepy Antek" - w czasie przesłuchania z zawiązanymi rękoma rzucił się do gardła jednego z gestapowców i przegryzł mu tętnicę.

Dziś o godz. 10 w auli SP nr 40 przy ul. Garbary 82 uroczystość upamiętniająca akcję "Bollwerk". O 10.45 - złożenie kwiatów pod pomnikiem przy ul. Estkowskiego

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań
środa, 20 lutego 2008, piotrernst61

Polecane wpisy